18 Ιουνίου 2022: Καταληκτική Εκδήλωση

“Δέσμευση – Δράση – Δικτύωση – Νέες Διαδρομές Γνώσης και Δημιουργίας”: Επικοδομητικές συνεργασίες του Δικτύου Σχολικών Μονάδων Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας “Σημερινός Μαθητής – Αυριανός Ενεργός Πολίτης του Κόσμου – ΣΗ.ΜΑ. – Α.Ε.Π.”, με τη Δ.Δ.Ε. Αν. Αττικής, σχολεία από Βόλο, Έβρο, Θεσσαλονίκη, Κεφαλλονιά, Λάρισα, Λήμνο, Σάμο, Σίφνο, Φλώρινα, Χανιά και 20 σχολεία του εξωτερικού! 72 Καλές Εκπαιδευτικές Πρακτικές σχετικά με την Εκπαίδευση για την Ιδιότητα του Ενεργού Πολίτη, την Ιδιότητα του Ευρωπαίου Ενεργού Δημοκρατικού Πολίτη κ την Ιδιότητα του Παγκόσμιου Πολίτη, μέσα από Σχέδια Δράσης των Συνεργαζόμενων Σχολείων ASPnet Unesco, των Erasmus+ ΚΑ3 του Υ.ΠΑΙ.Θ. “ACT – Active citizenship”, “T4E – Teachers4Europe:setting an Agora for Democratic Culture”! Πιστέψαμε στο εγχείρημα αυτό κ πετύχαμε τη Δικτύωση των Δικτύων, τη διάδραση, την αλληλεπίδραση, με γνώμονα τις Αρχές της Ανθρωπιστικής Παιδείας, τις Ευρωπαϊκές Αξίες, τον Ευρωπαϊκό τρόπο ζωής, τη διαμόρφωση ευρωπαϊκής ταυτότητας!!! Ευχαριστούμε θερμά την Υφυπουργό Παιδείας, κα Ζ. Μακρή, τον Προϊστάμενο Δ/νσης Σπουδών, Προγραμμάτων κ Οργάνωσης Δ.Ε. του Υ. ΠΑΙ.Θ., κ. Αν. Νιγιάννη, τον Διευθυντή Δ.Δ.Ε., κ. Γ. Ψαχούλα, τον Διευθυντή Δ.Ε. Αν. Αττικής, κ. Αν. Αλεξανδρή, την Προϊσταμένη Εκπ/κων Θεμάτων Δ. Δ. Ε. Β’ Αθήνας, κα Αν. Ανθη, τη Δ/ντρια του Πρότυπου Γ/σίου Αναβρύτων, κα Γ. Ρουμπέα, τα μέλη της Επιστημονικής Συντονιστικής Επιτροπής, εκπαιδευτικούς κ μαθητές/τριες των Δικτύων!!! 1η ημέρα της καταληκτικής τελετής παρουσίασης των Σχεδίων Δράσης!!!

Αναρτημένο ψηφιακό υλικό από την καταληκτική εκδήλωση του δικτύου

Πρόγραμμα εκδήλωσης

Βίντεο με τις εργασίες των σχολείων

Αφίσες των σχολείων σε padlet (ψηφιακό τοίχο)