Image Alt

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ένταξη δράσεων στο Τοπικό Δίκτυο Σχολικών Μονάδων

Διανύοντας την 7η σχολική χρονιά δράσεων του Δικτύου μας, προσκαλούμε τους συναδέλφους από τις Σχολικές Μονάδες των Διευθύνσεων Δ.Ε. Β’ Αθήνας και Ανατολικής Αττικής, να ενταχθούν στο Δίκτυο, επιλέγοντας έναν ή περισσότερους από τους ακόλουθους άξονες:

1. Αρχές Ανθρωπιστικής Παιδείας, Ανθρωπιστικές Αξίες – Ανθρώπινα Δικαιώματα
2. Ιδιότητα του ενεργού πολίτη – Κοινωνικές και πολιτικές δεξιότητες: προσωπικές, διαπροσωπικές, διαπολιτισμικές
3. Ιδιότητα του Ψηφιακού Πολίτη – Ψηφιακά Δικαιώματα – Νέες προκλήσεις (τεχνητή νοημοσύνη, ασφάλεια δεδομένων, βιοηθική, πνευματικά δικαιώματα, κ.ά.)
4. Ευρωπαϊκές αξίες – Ευρωπαϊκός τρόπος ζωής – Διαμόρφωση Ευρωπαϊκής ταυτότητας
5. Πολίτης του Κόσμου – Θέματα παγκόσμιας εμβέλειας – Διαχείριση κρίσεων (ηθική, περιβαλλοντική, οικονομική, τεχνολογική, κ.ά.)
6. Καινοτομία – Κοινωνική Επιχειρηματικότητα – Κυκλική Οικονομία

Δείτε την πρόσκληση ΕΔΩ

Δείτε την αίτηση του σχολείου ΕΔΩ