Τι είναι το Δίκτυο ΣΗ.ΜΑ.-Α.Ε.Π.

Το Δίκτυο «Σημερινός Μαθητής – Αυριανός Ενεργός Πολίτης του Κόσμου (ΣΗ.ΜΑ. – Α.Ε.Π.)» αποτελεί διεύρυνση και συνέχεια του Δικτύου Εκπαιδευτικών με τίτλο «Είμαι Παιδί: Υπάρχω – Αισθάνομαι – Διεκδικώ», που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο υλοποίησης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius Regio της Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας 2013 – 2015 και διακρίθηκε λόγω των δράσεών του. Ύστερα, λοιπόν, από κοινό αίτημα πολλών εκπαιδευτικών της Διεύθυνσης Δ.Ε. Β’ Αθήνας που συμμετείχαν στο προηγούμενο Δίκτυο, δημιουργήθηκε το Δίκτυο ΣΗ.ΜΑ. – Α.Ε.Π., ως μετεξέλιξή του. Αντλεί από την εμπειρία του προηγούμενου Δικτύου καθώς και από τις καλές πρακτικές που προκύπτουν από τη σύμπραξη του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius Regio της Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας με το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα του European Schoolnet «ΕνΔυναμώνω – Enable» με στόχο την οικοδόμηση γνώσεων και την ενίσχυση της συλλογικής ικανότητας ανάπτυξης και αλλαγής (capacity building) των μελών της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας. Στην πιλοτική φάση λειτουργίας του αξιοποιεί έναν πυρήνα του Δικτύου σχολείων του Ευρωπαϊκού Προγράμματος. Σε αυτό συμμετείχαν εκπαιδευτικοί διαφορετικών ειδικοτήτων από 158 σχολεία σε σύνολο 172 μονάδων της Διεύθυνσης Δ.Ε. Β’ Αθήνας καθώς και Δίκτυο 240 Μαθητών – Μεντόρων, με τίτλο «Ενημερώνω – Εκπαιδεύω – Αποτρέπω τη βία στο σχολείο», οι οποίοι εκπαιδεύτηκαν με τη μέθοδο της «Ομοταγούς Εκπαίδευσης» (Peer – to – peer education). Επομένως το παρόν Δίκτυο όχι μόνο συνεχίζει, αλλά και διευρύνει τον ορίζοντα των ως άνω συνεργασιών.

Το Δίκτυο ΣΗ.ΜΑ. – Α.Ε.Π. ξεκίνησε με τη συμμετοχή τριάντα πέντε (35) Σχολικών Μονάδων της Διεύθυνσης Δ.Ε. Β’ Αθήνας και την προοπτική της μελλοντικής διεύρυνσής του. Σκοπός του είναι η προετοιμασία των σημερινών μαθητών και ενεργών αυριανών πολιτών για την ένταξή τους στην πολυπολιτισμική και ιδιαίτερα απαιτητική κοινωνία του 21ου αιώνα, που θα έχουν συνειδητοποιήσει ότι η συλλογική δράση είναι συστημική και πολυπαραγοντική.

Οι θεματικοί άξονές του, όπως ορίζονται στις εγκυκλίους λειτουργίας του, είναι: α) Αγωγή του Αυριανού Ενεργού Πολίτη του Κόσμου – Αειφόρος Εκπαίδευση, β) Ανθρωπιστικές Αξίες, γ) Ανθρώπινα Δικαιώματα, δ) Συναισθηματική Νοημοσύνη-Ψυχοκοινωνικές Δεξιότητες, ε) Δημοκράτης Πολίτης, στ) Ψηφιακή Ιδιότητα του Πολίτη, ζ) Ιδιότητα του Ευρωπαίου Πολίτη, η) Πολίτης της Παγκόσμιας Κοινότητας.

Σε επίπεδο μεθοδολογίας, το Δίκτυο αξιοποιεί ή / δημιουργεί καινοτόμες καλές πρακτικές με τη βοήθεια σύγχρονων εργαλείων προσέγγισης, προχωρώντας σε ενδοσχολικές και διασχολικές δράσεις με στόχους την ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών και μαθητών σε μεγάλη κλίμακα θεμάτων, την ποικιλότροπη διάχυση των δράσεων στην ευρύτερη ελληνική και ευρωπαϊκή κοινότητα ως προτάσεων-πηγών έμπνευσης για εκπαιδευτικούς και μαθητές, και την ενίσχυση του συνεργατικού κλίματος σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών. Στα έξι χρόνια της λειτουργίας του αποτελεί βασικό δίαυλο συνεργασίας μεγάλου αριθμού σχολείων της Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας και στους κόλπους του πραγματοποιείται και αναδεικνύεται πλήθος δράσεων σε συνεργασία με φορείς και οργανώσεις που λειτουργούν σε τοπικό, περιφερειακό και εθνικό επίπεδο, διανοίγοντας, μεταξύ άλλων, τη σχολική ζωή στην ευρύτερη κοινότητα.

Μέσω των εγκυκλίων, των εγκρίσεων δράσεων, των προσκλήσεων και των πάσης φύσης ενημερώσεων και οδηγιών που αφορούν το τοπικό Δίκτυο σχολείων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας «Σημερινός Μαθητής-Αυριανός Ενεργός Πολίτης του Κόσμου (ΣΗ.ΜΑ.-Α.Ε.Π.)», καταδεικνύεται η πορεία της πρωτοπόρου αυτής προσπάθειας (2015-2024):

Σεβασμός 0

Αλληλεγγύη 0