Νέα Ιστοσελίδα

Η ιστοσελίδα του Δικτύου «ΣΗ.ΜΑ.-Α.Ε.Π.» δημιουργήθηκε αρχικά από τους καθηγητές Πληροφορικής κυρίους Μιλτιάδη Παπαϊωάννου (Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας) και Φώτιο Κατσοχρήστο (American College of Greece-Pierce College). Στην συνέχεια η ανανεωμένη της μορφή, αποτέλεσε προϊόν διασχολικής συνεργασίας του Δικτύου, στο πλαίσιο του θεματικού άξονα «Ψηφιακή Ιδιότητα του Πολίτη». Πρόκειται για δικτυακή δράση του 1ου και του 2ου ΓΕ.Λ. Αγ.Παρασκευής`με υπευθύνους σύνθεσής της τον υποδιευθυντή του 1ου ΓΕ.Λ. Αγ.Παρασκευής κ. Αθανάσιο Μπαλάσκα  (ΠΕ04.01), Msc., (σύνθεση ιστοσελίδας, τεχνικό μέρος) και την Διευθύντρια του 2ου ΓΕ.Λ. Αγ.Παρασκευής κα Δέσποινα Δούκα (ΠΕ02), δ.Φ., (κείμενα, ανάρτηση υλικού, διαχείριση). Στόχο έχει να προβάλει τις δράσεις του Δικτύου, να αναδείξει τη φυσιογνωμία του, να αποτελέσει χώρο επικοινωνίας των μελών του και να διατηρήσει τις δράσεις των σχολείων, την ιδιοσυστασία και την προσφορά του Δικτύου και όταν θα έχει τελειώσει η λειτουργία του, ως εφαρμοσμένη πρόταση/συμβολή στην εν προόδω διευρυνόμενη σημασία και παρουσία που αποκτούν τα  σχολικά δίκτυα στην Ελλάδα στην ιδιαίτερη ενδιαφέρουσα κομβική περίοδο της έναρξης εισόδου των Δικτύων στη σχολική πραγματικότητα (2015-2021).

Η νέα ιστοσελίδα δημιουργήθηκε το σχολικό έτος 2021-2022 με τη βοήθεια του WordPress (Theme: Educator). Το WordPress είναι ελεύθερο και ανοικτού κώδικα λογισμικό ιστολογίου και πλατφόρμα δημοσιεύσεων, γραμμένο σε PHP και MySQL. Όπου απαιτήθηκε έγιναν παρεμβάσεις στον ίδιο τον κώδικα. Όλα τα plugins που χρησιμοποιήθηκαν ήταν δωρεάν και αντλήθηκαν από την επίσημη σελίδα του WordPress. Όλα τα Widgets που χρησιμοποιήθηκαν ήταν δωρεάν και αναφέρονται οι δημιουργοί τους. Η ιστοσελίδα είναι “Responsive Design” που σημαίνει ότι προσαρμόζεται δυναμικά και  άμεσα σε κάθε διάσταση και προσανατολισμό οθόνης, γεγονός που τη καθιστά ιδανική για ενημέρωση μέσω φορητών συσκευών (κινητό τηλέφωνο, ταμπλετ κλπ). Δημιουργός είναι ο υποδιευθυντής του 1ου ΓΕ.Λ. Αγ.Παρασκευής κ. Αθανάσιος Μπαλάσκας  (ΠΕ04.01), Msc.